Polní dráhy

Polní a úzkokolejné železnice

Muzeum polních, vojenských a průmyslových drah Freiland


Muzeum polních, vojenských a průmyslových drah a železnic Freiland se nachází jižně od St. Pőltenu v Rakousku. Hlavní rozchod dráhy je 600 mm. Samozřejmě v depu vozidel je vidět úzkokolejné splítky 760 a 500 mm. Nejzajímavějšín exponátem je zřejmě dvounápravová parní lokomotiva O&K s originálním rozvodem O&K určená pro polní dráhy. Jinak je zde mnoho zajímavých úzkokolejných vozidel stejně jako v expozici v Kemencích v Maďarsku nebo v muzeu polních železnic Drásov. Jedná se především o trakční vozidla. Oproti Maďarské expozici je zde možno zhlédnout elektrické úzkolejné lokomotivy a to jak akumulátorové, tak lokomotivy se sbíracím zařízením.
Expozice vozů je rovněž obrovská. Jsou zde vozy c a k armádních Rakouských polních drah (K.u.K.Heersfeldbahn), služební a osobní vozy polních drah. Nákladní vozy byly zastoupeny krom klasických kipplor, platoňáků a oplenů také vozy pro přepravu rašeliny, brambor a řepy.
Další zajímavou částí expozice byly úzkokolejné drezíny v počtu cca tří kusů. Lokomotivní remíza současně slouží jako muzeum různých předmětů spojených s drážkou jako je strojní nářadí, zvedáky pro nakolejování vozidel, olejové a palivové hospodářství.
V lokomotivním depu bylo možno zakoupit různé upomínkové předměty kterých zde bylo opravdu nepřehledné množství. Internetová adresa spolku: Feldbahnmuseum Freiland.
Návštěva muzea průmyslových železnic Freiland se konala pod záštitou Muzea polních železnic Drásov .

Muzeum železnic Freiland Muzeum železnic Freiland Muzeum železnic Freiland Muzeum železnic Freiland Muzeum železnic Freiland Muzeum železnic Freiland Muzeum železnic Freiland Muzeum železnic Freiland
Úzkokolejné železnice a polní dráhy v Německu a Rakousku - rozcestník


Úzkokolejné železnice a polní dráhy - Hl. stránka

Modelová železnice

Spalovač l-karnitin pro spalování tuků